VAROVNÉ SIGNÁLY PRI ROZLIČNÝCH TYPOCH DROGOVÝCH ZÁVISLOSTÍ

ZMENY AKTIVÍT A ZVYKOV

nevysvetlené absencie
-   dieťa chodí domov neskoro
-   nerešpektuje zákaz vychádzok
-   zostáva vonku cez noc
-   často na krátky čas zmizne

domáce povinnosti
-   dieťa odmieta pomáhať pri domácich prácach
-   zabúda alebo odmieta zúčastňovať sa na rodinných akciách
-   neupratuje si izbu, neplní si svoje povinnosti

kamarátstvo, kontakty
-   s kamarátmi dieťa podniká krátke výlety
-   odmieta predstaviť kamarátov rodičom
-   máva čudné telefonáty alebo hovory v neobvyklom čase

kamaráti, popularita
-   dieťa sa zrazu stáva obľúbeným
-   prejavuje náhlu sexuálnu aktivitu
-   dostáva od kamarátov dary

stravovacie návyky
-   náhle rastie alebo sa stráca chuť do jedla
-   dieťa odrazu túži po sladkostiach

reč
-   dieťa veľmi nadáva
-   má kamarátov, ktorí sa nepekne vyjadrujú

zmeny v návykoch na spánok
-   rozvíja sa nepravidelný návyk na spánok
-   dieťa prespí väčšinu dňa, ale v noci je hore

podmienky v detskej izbe
-   dieťa stále vetrá, používa ventilátor, osviežovače vzduchu
-   nevpúšťa rodičov do izby
-   má zavretú debničku, ktorú nesmie nikto otvoriť

problémy v škole
-   dieťa si nerobí domáce úlohy, zanedbáva povinnosti
-   zhoršilo si prospech
-   klesá motivácia, mešká do školy
-   problémy s disciplínou, znižuje sa rešpekt voči učiteľom

Z M E N Y   Z O V Ň A J Š K U

ZDRAVIE -  dieťa sa stáva čoraz menej odolnejšie voči infekciám, vzniká vyššie riziko vzniku nádorových ochorení napríklad nádor pľúc, chronický kašeľ a iné.

TELESNÝ VÝVOJ -  môže nastať spomalenie alebo úplne zabrzdenie vývoja.

REČOVÝ PREJAV -  keď má dieťa náhle problémy s rozprávaním alebo mrmle, či rozpráva rozrušene a nesúvisle, mýli sa – je podozrenie, či to nesúvisí s drogami.

OČI -  napuchnuté, upretý pohľad, krvou podliate oči, rozšírené zrenice, sklesnuté viečka alebo potreba nosiť slnečné okuliare – ukazovatele potenciálnej toxikománie.

NOS -  nádcha, krvácanie z nosa, kýchanie svedčia o poškodení citlivého a jemného orgánu hlavne šnupaním rôznych druhov drog.

ÚSTA -  popraskané pery, ktoré človek stále olizuje je ďalším signálom užívania drog.

POKOŽKA - stopy po ihlách, sfarbené prsty od cigariet a iné.

U každého z nás vzniká potenciálne riziko vzniku určitej formy drogovej závislosti a samozrejme následky s týmto problémom spojené.
Určite nie je jednoduché čeliť takej skutočnosti avšak je potrebné zamyslieť sa a snažiť sa preventívne zasiahnuť. Na to však nestačí jeden. Je nevyhnutné spojiť sa, pokúsiť sa pozitívne ovplyvňovať mládež, povzbudzovať nasledujúce generácie a odvracať ich pozornosť od podobnej formy ” zábavy ” a vypĺňania si voľného času.
Hľadajme spoločne cestu, na ktorej bude určite veľké množstvo prekážok a nástrah. No každá cesta má svoj koniec – svoj cieľ. My potrebujeme nájsť cieľ s nápisom – ž i v o t.  Vyhnime sa teda ceste, ktorej koniec je označený – s m r ť.

Šikanovanie

Šikanovaním rozumieme akékoľvek správanie žiaka alebo žiakov, ktorých zámerom je ublíženie inému žiakovi alebo žiakom, prípadne ich ohrozenie alebo zastrašovanie. Ide o cielené a opakované použitie násilia voči takému žiakovi alebo skupinke žiakov, ktorí sa z najrôznejších dôvodov nevedia alebo nemôžu brániť. Šikanovanie sa prejavuje v rôznych podobách, ktoré môžu mať následky na psychickom a fyzickom zdraví.

Znaky šikanovania

1. úmysel bezprostredne smerujúci k fyzickému alebo psychickému ublíženiu druhému,
  2. agresia jedného žiaka alebo skupiny žiakov,
  3. opakované útoky,
  4. nevyrovnaný pomer síl medzi agresorom a obeťou.

Prejavy šikanovania:

1. priama podoba -fyzické útoky, urážlivé prezývky, nadávky, posmech, tvrdým príkazom agresora vykonať určitú vec proti vôli obete, odcudzením veci a pod.
  2. nepriama podoba - prehliadanie a ignorovanie obete.

Šikanovanie môže napĺňať skutkovú podstatu priestupkov. Zodpovedným za priestupky je ten, kto v čase jeho spáchania dovŕšil pätnásty rok svojho veku.

Šikanovanie môže napĺňať i skutkovú podstatu trestných činov – trestný čin ohovárania, nebezpečného vyhrážania, ublíženia na zdraví, obmedzovania osobnej slobody, nátlaku, vydierania, hrubého nátlaku, krádeže alebo poškodzovania cudzej veci, neoprávneného užívania cudzej veci.

Sme škola, kde sa šikanovanie netoleruje v žiadnych podobách!”