O škole Prihlásenie NIVAM Fotoalbum Ochrana osobných údajov Pracovné ponuky
Navigácia

Výchovný poradca

Všetky potrebné informácie nájdete na nástenke výchovnej poradkyne.

Každý utorok je poradenský deň.

 

Termíny a informácie

 

Plan_vych._poradcu_sk._rok_2023-24.docx

 

Činnosti a pracovná náplň výchovného poradcu

  Činnosť výchovného poradu vychádza zo základných princípov poradenstva, ktorého úlohou v podmienkach školy je vytvárať predpoklady pre zdravý telesný a psychický vývoj osobnosti žiaka a predchádzať niektorým vplyvom v jeho vývine. Činnosti výchovného poradcu ovplyvňuje miesto, ktoré výchovný poradca zaujíma a úlohy, ktoré plní. Iný prístup má jeho práca vo vzťahu k žiakom a rodičom, kde vystupuje v úlohe poradcu a ochrancu žiakov, iný prístup si vyžaduje jeho práca vo vzťahu ku kolegom v škole, kde pôsobí ako metodik a koordinátor výchovy a iný prístup má pri spolupráci s rôznymi orgánmi a organizáciami napríklad s pedagogicko – psychologickou poradňou alebo UPSVaR.

.Výchovný poradca vykonáva činnosť prieskumnú, identifikačnú, vyhodnocovaciu, diagnostickú, konzultačnú, metodickú, informačnú, osvetovo – preventívnu, organizačnú a dokumentačnú.

  1. Výchovný poradca plní úlohy výchovného poradenstva v koordinácii s triednymi učiteľmi                                                                                                                     
    1. robí prieskumy, štúdie a vyhodnotenia
    2. monitoruje žiakov s problémami vo výchove, vzdelávaní a vývine osobnosti
    3. informuje žiakov a rodičov o možnostiach štúdia a voľby povolania, zabezpečuje potrebnú agendu
    4. triednym učiteľom pomáha pri práci so žiakmi intelektovo nadanými, sociálne znevýhodnenými, žiakmi so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami, žiakmi nastupujúcimi do prvého ročníka ZŠ, pri prechode na II. stupeň školy
    5. spolupracuje s odborníkmi pri poskytovaní sociálneho poradenstva
    6. poskytuje odbornú, metodickú, konzultačnú a informačnú pomoc žiakom, rodičom, pedagógom
    7. koordinuje výchovný proces školy, sprostredkúva odborné služby
    8. spolupracuje s vedením školy, s rodičmi, učiteľmi, triednymi učiteľmi, koordinátormi prevencie, sociálnymi kurátormi, s lekárom, špeciálnym pedagógom a psychológom, pracovníkmi pedagogicko-psychologických a špeciálnopedagogických poradní, s orgánmi štátnej správy a samosprávy, ktoré sa podieľajú na výchove a vzdelávaní.
    9. zabezpečuje spoluprácu školy so službami zamestnanosti, so zamestnávateľskými inštitúciami v regióne
    10. informuje na pedagogických radách o výchovno-poradenských aktivitách a opatreniach pri riešení problémov
    11. vedie kabinet výchovného poradenstva
    12. rozširuje svoje vzdelanie z oblasti výchovného poradenstva, dbá o svoj kariérny rast
    13. aktívne sa zúčastňuje porád, metodických stretnutí, seminárov a školení pre výchovných poradcov

 

Profesijná orientácia žiakov – voľba povolania

   Výchovu k voľbe povolania chápeme ako súčasť celého výchovného snaženia školy, ktoré smeruje k tomu, aby mladí ľudia boli všestranne pripravení žiť v spoločnosti a zároveň naplnili svoje túžby a ambície. Voľba povolania je jednou z najdôležitejších udalostí v živote dospievajúcej mládeže, ktorá sa rozhoduje pre istý druh práce a s tým spojený určitý spôsob života a spoločenského uplatnenia. Súčasťou výchovy k uvedomelej voľbe povolania je profesijná orientácia, ktorá orientuje žiakov v súlade s ich individuálnymi schopnosťami, osobnými predpokladmi a celospoločenskými cieľmi. Úspech žiaka a budúcnosť vo zvolenom povolaní závisia od jeho prípravy pre život. Pri posudzovaní schopností žiaka vzhľadom na jeho budúce povolanie zisťujeme, čím sa žiak najviac zaoberá, v čom vyniká a má úspechy, aké sú jeho záujmy a postoje k danej profesii, ktoré často nie sú v súlade s jeho schopnosťami. Pri voľbe povolania vystupuje do popredia úloha rodiny, ktorá pôsobí na rozvoj dieťaťa od útleho veku, na formovanie jeho vzťahu k práci, okoliu i budúcemu povolaniu. Stáva sa, že výber vhodnej profesie sa viac dotýka rodičov ako ich detí. Sú rodičia, ktorí si chcú výberom povolania pre svoje dieťa splniť svoje vlastné sny a túžby. Iní rodičia nechajú dieťa, aby sa rozhodlo samo, ale sú aj takí, ktorí úzko spolupracujú so školou. Svoju úlohu pri výbere povolania často zohrávajú aj tradície niektorých povolaní v rodinách, atraktívnosť niektorých odborov a prestíž niektorých škôl pred inými. Profesijná orientácia je celoživotný proces v rámci ktorého škola v súčinnosti s rodinou a inými výchovno-vzdelávacími a poradenskými inštitúciami pripravuje žiakov na voľbu povolania

   Dôležitú úlohu v procese profesijnej orientácie zohráva výchovný poradca, ktorý sa opiera o objektívne profesijné informácie, dôkladné poznanie osobnosti žiaka, jeho sebahodnotenie ako aj o objektívne potreby spoločnosti. Ako výchovná poradkyňa pomáham žiakom pri výbere vhodnej strednej školy a povolania. Oboznamujem ich s rôznymi druhmi povolaní, študijnými a učebnými odbormi, ich náplňou a požiadavkami ale aj s mobilitou povolaní, pretože niektoré zanikajú, objavujú sa nové a ich úroveň a obsah sa dynamicky menia tak, ako sa mení trh práce.