Nadpis
Máj 2021
,,Jarné tvorenie v našom ŠKD"
Koniec zimy znamená prebúdzanie prírody. Rodí sa nový život na lúkach, pri potokoch, v lese, na zemi. Jar je najkrajšia časť roka kedy sa zem prebúdza z dlhého zimného sna. Na jar sa predlžujú dni, postupne sa zvyšujú teploty, všetko naokolo znovu ožíva, slnečné lúče a aj samotná príroda nás nabádajú k tomu, aby sme sa porozhliadli okolo seba a vnímali všetko svieže a krásne. Jar je časom nasávania pokoja a harmónie, ale aj návratu sily a energie. Nezáleží na tom, kde sme, všade okolo nás sa dá objaviť čosi, čo nám môže prinavrátiť stratený úsmev, radosť, pohodu a tiež sa dá použiť na vytvorenie rôznych kreatívnych námetov.
Máj 2021
,,Pokusy a bádanie v našom ŠKD"
Dnešná doba je plná konzumného spôsobu života, techniky, rozvíjajúceho sa priemyslu, nových a nových objavov. To všetko má pre ľudstvo veľký význam, posúva ho dopredu. Práve mladší školský vek je to najvhodnejšie obdobie na to, aby sme dali deťom základ kritického myslenia a rozvoju osobnosti. V danom období sú deti najcitlivejšie pre prijímanie nových poznatkov a skúseností. Základná škola by mala ponúkať deťom podnetné, zaujímavé a obsahovo bohaté prostredie, v ktorom dieťa bude mať možnosť samostatne sa zapojiť do ponúkaných aktivít, prejaviť sa spôsobom primeraným svojmu veku a schopnostiam. Jedným zo spôsobov, ako deťom umožniť na vlastnej koži spoznávať okolité javy, sú praktické činnosti vo forme pokusov a experimentov, ktoré deťom umožnia pochopiť vzťahy v kolobehu života.
Čím to je, že sa kvapky takto pekne spájajú do jednej veľkej “bubliny”? Má to na svedomí vlastnosť vody zvaná priľnavosť alebo kohézia. Kohézia je tendencia podobných molekúl sa vzájomne zhlukovať. Táto vzájomná atrakcia molekúl vody vytvára povrchové napätie, výsledkom ktorého je akási elastická „blanka“ na povrchu vodných kvapiek.
Prečo sa niektoré telesé ponoria pod hladinu vody a niektoré plávajú na nej? Veda za tým je komplikovaná, môže za to prevažne rôzna hustota ponáraných telies. Ak je menšia ako hustota vody, teleso pláva. Ak väčšia, klesá. V niektorých prípadoch ale deti správne uhádli, že je za tým vzduch v dutom telese – napríklad v prípade papriky či vlašského orecha.
Že voda tečie smerom dole, to je každému jasné. Lebo veď gravitácia! Ale vie cestovať aj smerom hore? Veru áno. Len potrebuje trochu pomôcť. My sme to dokázali. A ešte veľaaaa iných pokusov sme realizovali v našom ŠKD....príď sa niekedy KUK na naše aktivitky :)
04. máj 2021
,,Sviatok sv. Floriána v našom ŠKD"
Dňa 04. mája si hasiči na celom Slovensku pravidelne každý rok pripomínajú sviatok sv. Floriána – patróna hasičov. Sv. Florián sa zobrazuje sa ako rímsky vojak s prilbou na hlave, v ľavej ruke so zástavou a v pravej s nádobou na vodu, ktorou zalieva horiaci dom. Sv. Florián sa narodil na konci 3. storočia, za vlády rímskeho cisára Diokleciána v Cetii, dnešnom Zeilselmaure v Rakúsku. Stal sa vojakom, pričom neskôr dosiahol hodnosť plukovníka pohraničných rímskych légii. Podľa legendy sv. Florián zachránil istého uhliara, ktorý spadol do ohňa. Iní pripisujú Floriánovo patrocínium nad hasičmi jeho mučeníckej smrti vo vode, avšak to najdôležitejšie, prečo sa sv. Florián stal patrónom hasičov je jeho charakter a odvaha. Práve odvaha, vernosť svojmu presvedčeniu a altruizmus s nasadením a obetou vlastného života je to, čo robí sv. Floriána dôstojným patrónom hasičov a záchranárov.
Ani naši najmenší v ŠKD nezaváhali a s veľkou bojovnosťou sa pustili do štúdia a obsluhy jednoduchého hasičského náčinia. Pojmy: bajonetová spojka, hadica, prúdnica, hasičská striekačka či mašina, už pre našich najmenších nie sú neznámou. Nielenže sa naučili používať dané termíny, ale zvládli aj ich praktické ovládanie. Hasičský útok pod ich vedením by mal len pozitívne výsledky.
30. apríl 2021
,,Vyhodnotenie okresnej výtvarnej súťaže Voda- voda pre život"
Svetový deň vody si každoročne pripomíname 22.3.2021. Tento deň je dôležitý nielen z hľadiska šírenia a zyvšovania povedomia a dôležitosti zachovania zdrojov pitnej vody a ich ochrany. Je príležitosťou nám všetkým pripomenúť skutočnosť, že voda je najdôležitejší komponent pre zachovanie životného prostredia i rozvoj ľudskej civilizácie. Témou svetového dňa v roku 2021 bolo heslo ,,Vážiť si vodu." Táto téma je veľmi aktuálna aj v danej pandemickej situácii.
Vodárenská spoločnosť a.s. Ružomberok v spolupráci s MONDI SCP a. s. a SVP š.p. zorganizovala okresnú výtvarnú súťaž pre žiakov základných škôl. Súťaž prebiehala v dvoch kategóriách, t. j. pre 1.stupeň a pre 2.stupeň ZŠ. Na základe rozhodnutia výberovej komisie medzi žiakmi primárneho vzdelávania základných škôl v okrese Ružomberok 1.miesto získala žiačka 2.A Nicolka Dobšinská. GRATULUJEME :)
Krásnu cenu jej odovzdala obchodno-ekonomická námesníčka Ing. Z. Buntová- Bočeková dňa 30.4.2021.
22. apríl 2021
,,Deň ZEME"
Svetový deň Zeme si tradične pripomíname 22.apríla. Bolo to práve v roku 1970, kedy vedci ovplyvnení fotografickými a telegrafickými snímkami z kozmu, dokumentujúcimi krehkosť a zraniteľnosť Zeme, demonštračne vyzvali ku celosvetovému úsiliu za záchranu zeme so všetkuým, čo ju robí jedinečnou a krásnou. Veď... ,,Našu planétu sme nezdedili od našich otcov, ale sme si ju požičali od našich detí." Danou myšlienkou sa niesli aj aktivity a činnosti realizované na primárnom stupni vzdelávania. Aj malý krôčik každého z nás môže spôsobiť veľkú vec.
V tento deň naši najmenší riešili kvízové úlohy a tajničky, pracovali na zaujímavých pracovných listoch, tvorili krásne pozdravy našej zemi a v neposeldnom rade ich kroky smerovali do prírody, ktorej pomáhali od odpadkov ľudí. Najmenší neváhali si navliecť rukavice, zobrať veľké vrecia a s vervou sa pustili do čistenia okolia pod Chočskými vrchmi. Úsmev a dobrá nálada ich neopúšťala po celý deň. Odmenou im bola prechádzka na ,,tajné" miesto pod Chočom s ,,čarovnou hojdačkou až do nebies." Každý žiačik dostal medailu ,,Malého ochranára" a samozrejme aj sladkú odmenu za super vykonanú prácu.
V našich deťoch je naša nádej i nádej ich budúcnosti. Vštepovanie rešpektu nielen voči ľuďom, ale aj prírode, vytvára z našich žiakov úžasné osobnosti, ktoré sú veľkým prínosom pre spoločnosť.
Apríl 2021
,,Slávni športovci Slovenska"
Kto je to športovec? Čo znamená význam slova šport?
Športovec je človek, ktorý sa aktívne venuje športu vrcholovému alebo výkonostnému. Slovo šport je anglosaského pôvodu, ktorého vysvetlenie možno násť ako rozptýlenie od práce, uvoľnenie sa od povinnosti a zábavy. Aj naše malé Slovensko reprezentovali a reprezentujú známi športovci a športovkyne. A tak naši žiaci primárneho vzdelávania sa pustili do skúmania a bádania našej športovej histórie. Spoločne sme si zaspomínali na: Anastasiu Kuzminovú (najúspešnejšia olympionička v slovenskej histórii v biatlone), bratov Hochschornerovcov (najúspešnejšie dvojičky v dejinách slovenského športu o vodnom slalome), Michala Martikána, Elenu Kaliskú, Zuzanu Rehákovú, Martinu Moravcovú (najúspešnejšia slovenská plavkyňa), Mateja Tótha (olympijského víťaza v chôdzi na 50 km), Ondreja Nepelu (najúspešnejšieho športovca 20.storočia v krasokorčuľovaní), Vladimíra Dzurillu (hokejista), či našich významných futbalistov, hokejistov, či basketbalistky a známu trénerku Natáliu Hejkovú.
Krásne projekty významných osobností športu vypovedajú o záujme našich detí nielen o vzdelávacie výsledky, ale o snahu poznať našu minulosť a poukázať na potrebu obety a tvrdej práce pri dosiahnutí vytýčených cieľov.
22. marec 2021
,,Svetový deň vody"
Svetový deň vody je oslavou úcty a pokory k vode, ktorej význam si celý svet každoročne pripomína dňa 22.marca. Minulosť, súčasnosť, ale aj rôzne scenáre ďalšieho vývoja ľudskej spoločnosti jednozančne poukazujú na to, že o ďalšom rozvoji globálnej i lokálnej ekonomiky bude rozhodovať, na prvý pohľad tá najbežnejšia, najobyčajnejšia a najrozšírenejšia kvapalina na našej planéte- voda. Voda nie je len najrozšírenejšou kvapalinou, ale aj najdôležitejšou kvapalinou v prírode. Vo vode sa život zrodil, vo vode sa vyvíja a bez nej nemôže existovať.
Žiaci primárenho vzdelávania sa v období mesiaca marec zamerali na poznanie významu vody, vodných zdojov Slovenska i celého sveta. Aktívne cez projekty a jednoduché pokusy spoznávali kolobeh vody v prírode. V neposlednom rade umelecky preniesli svoje myšlienky o potrebe ochrany vodných zdrojov aj na papier.
Chrániť prírodu a jej krásy je úlohou každého z nás:)
Marec 2021
,,Svet včiel- projektové dni"
Znova bádame a skúmame tajomstvá prírody. Tento raz nás inšpirovala usilovná Včielka Maja a Trúdik Vilko. Ich zaujímavé a nezbedné príbehy nás nabádali skúmať najväčšie tajomstvá a záhady spoločenstva včelstiev. Včelstvo tvorí matka kráľovná, robotnice a trúdi žijúci v úľoch.
Zistili sme, že včely sú veľmi užitočný hmyz. Vytvárajú hodnotné produkty- med, včelí jed, propolis, vosk a samozrejme pomáhajú životu opeľovaním kvetov. Včelí med pomáha najmä pri riešení porúch trávenia, dýchania, či krvného obehu. Pozor!! Včelie pichnutie má aj priaznivé účinky najmä pri reumatických ochoreniach. Vieš čo je orientačným bodom včiel? No predsa slnko, dokonca aj vtedy, keď je za mrakom. Ako sa dorozumievajú? Včely komunikujú polohu kvetov pomocou špeciálnych tancov vo vnútri úľa. Jedna včela tancuje, zatiaľ čo iné včely ju sledujú, aby sa dozvedeli, ako sa dostať k dobrému zdroju potravy. Tancujúca včela vonia ako kvetinový vzor a dáva pozorujúcim včelám ochutnať nektár, ktorý zhromaždila. A....? Ešte veľa zaujímavých vecí sme sa dozvedeli z tajničiek, doplňovačiek, pracovných listov i úžasných projektov. Nechýbalo ani divadielko o Včielke Maje i krásne ušité šaty včielky Bašky....skúmanie a bádanie nás na primárnom stupni baví :)
Marec 2021
,,Svet mravcov- projektové dni"
Naša krásna príroda nám ponúka množstvo tajomstiev a zázrakov. Mesiac marec sme na primárnom stupni venovali spoznávaniu spoločenstva mravcov a spoločenstva včiel. Ako prvý nás zaujal a bol inšpiráciou kreslený mudrlant Ferdo Mravec, ktorého vymyslel český spisovateľ Onrej Sekora v roku 1927. Slovenský jazyk a matematika pod dohľadom Ferda nerobila žiadnemu žiačikovi veľký problém, ba priam ich inšpiroval k aktivite a riešeniu logických úloh.
Vedeli ste, že .....
- mravce žijú v mraveniskách, ktoré si stavajú pod zemou, v dutinách stromov, alebo medzi spadnutým lístím stromov,
- v prírode sa mravce živia najmä výlučkami vošiek, pričom ako protislužbu ich za to ochraňujú pred nepriateľmi,
- mravce unesú 60-násobok svojho tela, je to rovnaké, ako keby sme chceli na vlastnom chrbte uniesť auto,
- mravčia kráľovná dokáže počas svojho života zniesť až 100-miliónov vajíčok a môže sa dožiť až vyše 20 rokov...atď.
A ešte mnoho zaujímavostí sme sa dozvedeli zo života mravčej kolónie. Spoznávanie prírody nás baví :)
Február- marec 2021
,,Čitateľský oriešok- celoslovenská súťaž so zameraním na rozvoj čitateľskej gramotnosti"
Každý príbeh ukrýva určité tajomstvo, stačí sa ním len prelúskať. Celoslovenská literárna súťaž Čitateľský oriešok snaží sa viesť žiakov primárneho vzdelávania k pozitívnemu vzťahu ku knihám s dôrazom na prežitie dobrodružstva s rozprávkovými postavičkami v ich svete fantázie s poukázaním na potrebu rozvoja čitateľskej gramotnosti. Aj tento rok, hoci bol náročný, sa do danej aktivity zapojili žiaci primárneho vzdelávania. Pre aktívne sa zapojenie do súťaže museli žiaci uskutočniť dva kroky:
1. prelúskať sa dvoma veselými príbehmi a nachádzať v nich odpovede nielen na jednoduché, ale aj zložité otázky,
2. zahrať sa výtvarného umelca a vymyslieť postavičkám z daných dvoch príbehov jedno spoločné dobrodružstvo a stvárniť ho na výkres.
Naši najmenší sa daných úloh zhostili bravúrne, čítali, lúštili a vyplňovali zadané úlohy a ich umelecké diela presiahli aj našu mieru fantázie a dospeláckej predstavivosti. A výsledok nenechal na seba dlho čakať. Do najužšieho celoslovenského výberu (260 prác) postúpili tri práce našich malých druháčok: práca Ninky Bažíkovej, Nicolky Dobšinskej a Mirky Gašparovej. Držíme palce našim šikovníčkam, aby sa prebojovali čo do najužšieho výberu víťazov.
12. február 2021
,,Deň svätého Valentína na primárnom stupni vzdelávania"
Svetský sviatok, ale predsa jeho myšlienka má opodstatnenie v dnešnom uponáhľanom svete. Dňa 14. februára slávime sviatok svätého Valentína. Pôvod tohto dňa je pradený záhadami. Jedna z legiend vraví, že sv. Valentín bol kňaz žijúci v Ríme v 3. storočí. V tom čase vládol cisár Claudius II, ktorý bol známy svojimi megalomanskými túžbami a krutými vojnovými výpravami. Napadlo ho, že ženatí muži sú slabšími vojakmi, pretože sa musia starať o svoje rodiny, a tak zakázal v krajine manželstvo. Svätý Valentín však napriek zákazu ďalej zasnuboval a oddával zamilované páry. Keď sa to cisár dozvedel, za jeho snahu spájať životy zamilovaných sviatosťou celoživotnej lásky, dal ho bez milosti popraviť.
Viete ako sa slávi sviatok svätého Valentína vo svete? Napríklad v Škótsku sa každý rok usporadúva festival, na ktorom si mladí ľudia losujú z klobúka meno svojho Valentína alebo Valentínky, s ktorou potom majú pretancovať nasledujúci večer. Podľa iného škótskeho zvyku sa Valentínom alebo Valentínkou stane prvý človek, do ktorého v ten deň doslova vrazíš na ulici.
V Anglicku sa medzi ľuďmi hovorí, že 14. februára si vtáci, predovšetkým holuby a labute, volia svojich partnerov na celý život. Práve preto sa manželia, milenci, ale aj priatelia a príbuzní utvrdzujú v citoch a náklonnosti drobnými darčekmi.
Na našej školičke sme na oslavu tohto sviatku prišli oblečení vo farbách lásky a priateľstva. Nielen, že sme tvorili, ale aj rozdávali ,,valentínky" pre našich priateľov, p. učiteľky či rodičov. Tematicky bolo zamerané aj vyučovanie či už v predmete slovenský jazyk alebo matematika. Veľká vďaka patrí aj rodičom žiakov 2.A, kde každé dieťa bolo odmenené dvoma fantastickými čokoládovými mafinami.
Tento sviatok má v sebe veľké čaro a aspoň kúsok z jeho posolstva by mal byť v každom dni počas celého roka.Veď najkrajšie a najlepšie veci na svete nemôžeme vidieť, ani sa ich dotknúť- ale cítime ich len srdcom. Srdce má svoje dôvody, ktoré rozum nemá.
Január 2021
Projekt ,,Čítame radi"
V mesiaci december 2020 sme sa aktívne zapojili do rozvojového projektu MŠ VVŠ SR ,,Čítame radi,“ ktorý je zameraný na podporu rozvoja čitateľskej gramotnosti u detí a mládeže. Naša aktivita bola odmenené pozitívnym výsledkom a kladným hodnotením, ktoré prinieslo pre školskú knižnicu 800€ určených na zakúpenie detských a mládežníckych kníh. V danej aktivite nás podporilo aj Združenie rodičov pri ZŠ s MŠ Likavka sumou 150€, za čo im patrí veľká vďaka. Krásne knižné tituly nám zaobstarala p. A. Čutková v rámci svojho kníhkupectvo v Ružomberku. Jej rozhľad a snaha boli pre nás veľkým prínosom.
Január 2021
,,Šikovná Anička pod vedením p. uč. Bibky"
V priebehu dištančného vzdelávania v mesiaci január 2021 sa mnohí žiaci aktívne zapájali do tvorby projektov so zameraním na zdravú stravu a zdravý životný štýl. Trieda pod vedením p. uč. B. Peniakovej sa zhostila svojej úlohy a žiačka Anička vytvorila úžasnú pyramídu zdravia. Tvorivosti a fantázii sa medze nekladú, len treba deti správne naviesť a oni sa prejavia.
Január- február 2021
,,Dištančné vzdelávanie na primárnom stupni ZŠ"
Dištančné vzdelávanie je vzdelávanie, v ktorom učiteľ (tútor) a študujúci sú oddelení v čase alebo mieste, príp. v oboch. Vzdelávanie je poskytované na diaľku cez synchrónne alebo asynchrónne prostriedky. S rozvojom technických a programových prostriedkov počítačov, informačných a komunikačných technológií (IKT) sa vytvorili nové možnosti aj v oblasti dištančného vzdelávania.
Učiteľky primárneho vzdelávania aktívne každý deň pristupovali k online aktivitám so zameraním nielen na vzdelávaciu oblasť, ale aj výchovnú. Každý jeden žiak sa zapájal či do online hodín, rozhovorov i aktivít.
18.december 2020
,,Predvianočný čas v triedach primárneho vzdelávania"
,,Vyrástol nám stromček v izbe pod oknom, ihličím a sviatkom vonia celý školský dom...“
To, že Vianoce sú pre nás všetkých, jedným z najkrajších sviatkov v roku, nepochybuje nikto z nás. Príjemnú atmosféru Vianoc sme mohli zažiť aj v tomto ťažkom období na Vianočných posedeniach v triedach primárneho vzdelávania.
Vianočnú atmosféru umocnili vianočné koledy a piesne, ktoré zaznievali od samučičkého rána v sprievode smiechu a výkrikov radosti našich najmenších. Vianočnú atmosféru umocnili aj triedne vystúpenia žiakov- zaznievali vianočné tóny husličiek, fláut i harmoniky. Spoločne sme so žiakmi prešli tradičné zvyky vianočných sviatkov v našom okolí, ochutnali sladké oblátky s medom, i rozkrojili jabĺčko či pochutili si na sladkom oriešku. Dobrotami preplnené stoly a spoločenské hry lákali naše deti už od prvých hodín vyučovania. veru, mnohým z nich sa ani nechcelo odísť v tento posledný deň vyučovania.
Prajeme Vám pokojné prežitie Vianočných sviatkov a šťastný Nový rok J
December 2020
,,Predvianočná výzdoba žiakov primárneho vzdelávania"
Neodmysliteľnou súčasťou Vianoc je typická vianočná výzdoba, ktorá dotvára čaro týchto sviatkov. Vianočné gule, medovníky, osvetlenie a ďalšie vianočné ozdoby a dekorácie zdobia samotný vianočný stromček, ale aj ďalšie časti našich príbytkov v tomto období. Priali sme si, aby aj u nás v škole všetko dýchalo príjemnou vianočnou atmosférou.
Naši najmenší z piatich tried primárneho vzdelávania tvorili a tvorili....
7.december 2020 ,,Mikulášska nádielka v ZŠ Likavka"
Ako každý rok, aj tento k nám do školy (primárne vzdelávanie) zavítal Mikuláš. Viete však, kto to bol a aké legendy o ňom rokmi vznikli? Kto bol sv. Mikuláš?....
Mikuláš je postavou opradenou mnohými legendami. Traduje sa o ňom, že sa narodil okolo r. 280 – 286 v Patare. Ako devätnásťročný bol svojím strýkom, biskupom Mikulášom vysvätený za kňaza a stal sa predstaveným kláštora Sion v blízkosti Myry. Počas prenasledovania kresťanov okolo r. 310 bol vraj zajatý a týraný. Po rodičoch zdedil veľké bohatstvo, ktoré rozdeľoval medzi chudobných. O Mikulášovi kolujú mnohé legendy.....s našimi deťmi sme jednu z nich spoznali......
V susedstve žil chudobný muž, ktorý mal tri dcéry. Nemohol im zabezpečiť veno, tak sa rozhodol predať ich do nevestinca. Mikuláš sa o tomto jeho pláne dozvedel a rozhodol sa, že nešťastie odvráti. Do troch vrecúšok zabalil zlaté mince, za ktoré mohol vystrojiť chudobný otec dcéram svadbu. Počas troch nocí vhodil vždy jedno z vrecúšok do spálne dievčat. V poslednú noc sa otec zobudil, rýchlo bežal za neznámym dobrodincom a spoznal v ňom Mikuláša. Z celého srdca mu ďakoval. Mikuláš jeho vďaku odmietol a povedal: „Ďakuj Bohu, ktorý vás neopustil. Ja som bol len jeho posol...“
Iná legenda hovorí o tom, že Mikuláš sa často večer po zotmení prechádzal ulicami a pozoroval ľudí za oknami. Keď videl chudobnú ubiedenú rodinu s deťmi, ktorým nevedeli dať rodičia nič na večeru, do obloka im vložil jedlo, hračky i niekoľko mincí. Nik nevedel, kto je tým dobrodincom, pretože Mikuláš chcel zostať v anonymite. Od tých čias vznikla tradícia sviatku svätého Mikuláša.
Naše deti v tento deň zábavnou formou spoznali život sv. Mikuláša i v oblasti slovenského jazyka a literatúry i v oblasti matematiky a prvouky. Spoločne sme riešili tajničky, prešmyčky, hádanky, dotvárali rýmy a piesne, hrali zábavné matematické hry. Samozrejme, každý jeden z nás bol odmenený ,,,Mikulášskym balíčkom.“
4.december 2020 ,,Vianočná pošta pre seniorov"
Momentálne sú seniori v domovoch v úplnej izolácii. Nemôžu k nim chodiť návštevy a klasická pošta je tiež problém. S niektorými Domovmi dôchodcov sa nám však podarilo zdanlivo nemožné – vytvorili sme most medzi seniormi a našimi deťmi, ktoré im poslali podporujúce správy, pozdravy a odkazy. Most tvoria láskaví ľudia, ktorí sa o seniorov starajú.
Seniori sú zvyknutí dostávať na Vianoce rukou písané listy či pohľadnice. Je to pre nich ozajstný dar – rukou písané prianie, symbol toho, že na nich niekto myslí. Už 4 roky sa umožňuje dobrovoľníkom z celého sveta napísať na Vianoce pozdrav neznámym starkým do domova. Dopriať im niečo, bez čoho Vianoce pre nich nemajú ten správny charakter.
Pod vedením p. učiteľky Mgr. Vierky Bakošovej aj naši najmenší prváci sa pustili do realizovania danej krásnej akcie. Za krásnu myšlienku im veľká vďaka.
4.december 2020 ,,List Ježiškovi"
Slovenská pošta, a. s., organizuje projekt Vianočná pošta od roku 1999. Projekt je určený najmä deťom. Umožňuje napísať Ježiškovi list so svojimi želaniami alebo mu zaslať kresbu. Na adresu 999 99 Ježiško každoročne pošlú deti zo Slovenska, ale aj zo zahraničia, tisíce listových želaní. Ježiško odpovie na každý list so spiatočnou adresou. Domovom Vianočnej pošty je Pošta v Rajeckej Lesnej. Tak ako po iné roky, aj teraz naši malí prváci a druháci písali list Ježiškovi, a tak aspoň malým kúskom prežili neopakovateľnú atmosféru vianočných zázrakov.
19. november ,,Aby bolo deti lepšie počuť- BUBNOVAČKA"
Deti pred násilím ticho neochráni. V mesiaci november sme sa aktívne zapojili do akcie s názvom „Bubnovačka“, ktorá má symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a otvoriť v spoločnosti tému včasnej prevencie. Myšlienka podujatia „Aby bolo deti lepšie počuť“ sme si 19. novembra 2020 pripomenuli už po siedmy krát.
Tento ročník bol obzvlášť výnimočný, kvôli momentálnej situácii zapríčinenej ochorením COVID-19. Všetci sme sa stali obeťami. Obeťami Covid-19 a jeho následkov. Priniesol karantény, sociálnu izoláciu i ekonomické ohrozenie. Ale ukazuje nám, ako sa vieme zomknúť a pomáhať si. Ochrániť sa pred ním môžeme len spoločným úsilím, rovnako, ako pred každým násilím. S násilím sa môžeme vysporiadať len tak, že ho nebudeme bagatelizovať, prehliadať a vnímať ako niečo, čo sa nás predsa netýka. Násilie na deťoch je tu, je okolo nás, aj keď ho často nevnímame, nevidíme.
Do danej akcie sa žiaci primárneho vzdelávania zapojili nielen aktívnym bubnovaním, ale aj rôznymi výchovno-vzdelávacími aktivitami a didaktickými hrami, pomocou ktorých sme poukazovali na rôzne možnosti pomoci týraným deťom.
Veríme, že daná myšlienka nás nebude len symbolicky sprevádzať počas pamätné dni, ale sa aktívne zakorení v našich skutkoch a konaniach počas celého roka.
November 2020 ,,Záložka do knihy spája školy"
Medzinárodný mesiac školských knižníc (International School Library Month) vyhlásil v roku 2008 James Henri, prezident Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (International Association of School Librarianship), pri príležitosti 10. výročia Medzinárodného dňa školských knižníc (International School Library Day).
Cieľ česko-slovenského projektu Nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a osemročnými gymnáziami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Žiaci z primárneho vzdelávania ZŠ s MŠ Likavka vytvorili záložky do knihy, na ktorých ľubovoľnou technikou stvárnili tému československého projektu Radosť z čítania ukrytá vo veršoch básní alebo v próze, a následne sme ich zaslali ku žiakom ž z pridelenej partnerskej školy v Nitre. Výmenu záložiek sa snažíme nadviazať vzájomnú spoluprácu, kontakty alebo na poznávanie jazyka, literatúry, histórie, kultúry, regionálnych zvykov či života žiakov v danej škole.
,,Knihy nie sú na to, aby ste im verili, ale sú predmetom bádania.
Keď prechádzame knihou, nemali by sme sa pýtať, čo v nej je,
ale zvažovať, čo to znamená.”
16. 11. 2020 ,,Cesta do rozprávky"
Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna krajina, králi, princezničky, draci i valibuci.
Tieto aj iné postavičky ožili v príbehoch, ktorými si spestrili druháci čas vo svete rozprávok.
A keď zazvonil zvonček, stočili sme koberček a tešili na svoj domček.......
Boli ste už v krásnom lese, kde sa z mäkkého machu týčia k nebu vysoké stromy? Videli ste, ako títo velikáni napriek svojej majestátnosti miestami ustupujú nízkym kobercom trávy, z ktorých nesmelo vystrkujú svoje farebné hlávky drobné kvietky? Alebo lúče slnka, ktoré prenikajú pomedzi konáre stromov tvoriac žiarivé lúče, či tajomnú hĺbku lesa, ktorá láka niečím neznámym?
Keď kráčate po lesnom chodníku a celú tú nádheru naplno vnímate všetkými zmyslami, to, čo zažívate, narastá na sile a cítite sa uvoľnene. Vtedy prirodzene zhlboka dýchate a každou bunkou svojho tela sa otvárate blahodárnemu žiareniu tohto čarovného miesta.
A ak sa vám podarí preniesť do takéhoto rozprávkového sveta, sami začnete cítiť, že všetko okolo vás prekypuje životom plným energie a v podstate táto predstava rozprávkového sveta nie je ani ďaleko od skutočnosti. Preto nie je náhoda, že práve tam, kde ľudia tak radi chodievajú posilniť svoje unavené duše, sú ukryté ich domčeky a obydlia.
Na takúto cestu do rozprávky sme sa vybrali aj my, žiaci 2.A. Cez zábavné aktivity sme si spoločne definovali pojem rozprávka a jej špecifické znaky, popísali jednotlivých charakteristických hrdinov rozprávky. A samozrejem nebolo by to bez super piesne ,,Cesta do rozprávky“ od Mira Jaroša, ktorej slová nás sprevádzali po celý deň. V neposlednom rade menovali a hodnotili ľudové rozprávky a moderné slovenské rozprávky. Následne každý jeden žiak si pre svojich spolužiakov pripravil čítanie svojej obľúbenej rozprávky. Na chvíľu sa stal majstrom rozprávkarom, ktorý sa snažil čo najviac zaujať deti nielen svojim prednesom rozprávky, ale aj rôznymi sprievodnými aktivitami. Žiaci sa nevyhli tajným pokladom a cestami do neznáma, pexesám či puzzle obrázkom, nechýbali ani kvízy a tajničky.
Deti si aj takýmto tvorivými aktivitami rozvíjajú pozitívny vzťah ku knihe a písanému slovu, ale zároveň rozvíjajú svoju tvorivosť, predstavy a fantáziu.
,,Knihy sú skvelé. Nielenže vám otvárajú bránu k múdrosti a rozširujú vaše obzory, robia nás aj lepšími ľuďmi, parádne si pri nich oddýchneme a zlepšujú kvalitu nášho života.“
November ,,Kuchtíme pre našich najbližších"
Jeden z najpopulárnejších a nenahraditeľných profesií vo svete je povolaním kuchára. Každý vie o dôležitosti zdravého, zdravého a zároveň chutného jedla. A len majstri v tejto oblasti môžu s inšpiráciou vytvoriť užitočné kulinárske výtvory, ktoré kombinujú najčastejšie nečakané zložky. Profesia kuchára je jedným z najstarších. Legenda hovorí, že meno "varenie" vzniklo v mene asistenta boha liečenia Asclepius - kuchár Kulina. Podľa legendy to bola ona, ktorá sa stala patrónou kuchárskeho remesla.
História vzniku medzinárodného dňa varenia sa datuje do roku 2004, kedy sa Svetová asociácia kulinárskych spoločenstiev rozhodla osláviť deň kuchára. Toto združenie zahŕňa 8 miliónov ľudí z celého sveta, ktorí sú zástupcami kuchyne a kuchyne. Málokto nevie, aký deň sa oslavuje Medzinárodný deň varenia. A tento sviatok je dnes veľa veľkých podujatí a akcií v rôznych krajinách. Tradícia oslavovať tento deň je dôležitá nielen pre šéfkuchára, ale aj organizáciu podujatí, majiteľov reštaurácií a reštaurácií, ako aj zástupcov vládnych orgánov. Dni, kedy oslavuje Medzinárodný deň kuchára, sú spojené s množstvom pozitívnych emócií a zábavy. Táto oslava v rôznych krajinách sveta je často veľkou udalosťou. Zahŕňa špecialistov na varenie, učenie sa tohto remesla a samozrejme gurmánov, ktorí chcú ochutnať nezabudnuteľné jedlo od pána. Každý si môže vychutnať nielen demonštračný proces varenia, ale aj vyskúšať množstvo jedál. A tak sa stalo aj v našej triede 2.A, kedy žiaci triedy počas prvého novembrového víkendu pripravovali špeciálne jedná pre svojich najbližších. Následne svoje super recepty zapísali, vytlačili a doplnili vhodnými kresbičkami. Samozrejme v triede prezentovali pred ostatnými spolužiakmi svoje super kulinárske tajomstvá a následne sme ich zviazali do ,,Kuchárskej knihy triedy 2.A.“
,,Láska prechádza cez žalúdok.“
Október 2020 ,,Šarkan letí k nám"
eRko v Likavke ako po iné roky v jesennom období zorganizovalo krásnu kreatívnu akciu pod názvom ,,Jesenné šarkany.“ Keďže v danom období nie je možné realizovať skupinové akcie, vytvorili internetovú súťaž. Do danej súťaže sa samozrejme zapojili aj žiaci našej školy. Ich kreativita nemala hraníc. KUK do galérie na ich krásne výtvory J Žiaci boli ocenení pamätným listom i sladkou odmenou. Už teraz sa tešíme na ďalšiu vzájomnú spoluprácu s mládežou obce Likavka.
16. 10. 2020 ,,Zdravá výživa"
16. októbra si pripomíname Svetový deň zdravej výživy. Výživa je významný faktor životného štýlu, ktorý ovplyvňuje zdravie.
Tento deň sme si na ročníkoch 1-4 pripomenuli rozhovorom o zdravom životnom štýle, ako aj výtvarnou súťažou triednych kolektívov „Zdravá výživa“.
Žiaci jednotlivých tried sa snažili túto tematiku zvládnuť najlepšie ako vedeli, výsledkom čoho sú veľmi zaujímavé výtvarné práce triednych kolektívov.
23. 10. 2020 ,,Svetový deň chleba"
Vedeli ste o tom, že aj chlieb má svoj deň? Táto potravina si svoj sviatok určite zaslúži. Veď už od nepamäti je symbolom nášho života. Stretnete sa s ním na celom svete, nepozná kultúrne hranice. Často je vnímaný ako symbol mieru, a nikdy sa ho neprejete. Chlieb, či už pšeničný, pšenično-ražný, celozrnný, tekvicový, každý obsahuje minerálne látky, ktoré sú prospešné nášmu zdraviu... Dnešný deň patrí chlebu! A zdá sa, že Slováci si chlebík hojne doprajú a jeho spotrebou vôbec nešetria. Veď za rok podľa štatistík skonzumuje každý z nás viac ako 35 kilogramov chleba.
Všeobecne, pekárenské výrobky sú dôležitou súčasťou našej stravy. Podieľajú sa viac než jednou tretinou na dennej spotrebe potravín každého z nás. Je to proste lahôdka.
Spoločne sme si v triede cez praktické ukážky s využitím IKT techniky predstavili spracovanie chleba a pekárenských výrobkov v minulosti a dnes. Cez rozprávku O Kohútikovi a chlebe sme sa snažili pochopiť potrebu ľudskej práce, ochoty, ale i radosti pri spracovaní chlebíka. Samozrejme, nechýbali rôzne tajničky a aktivity v rámci medzi-predmetových vzťahov so slovenským jazykom a literatúrou, matematikou i prvoukou. V závere dňa nás čakala vynikajúca ochutnávka výborných chlebov ako napr. kváskový chlieb, zemiakový chlieb, čierny chlieb, slnečnicový chlieb, ale aj netradičný orieškový či sladký chlebík. No veru, po chlebíkoch sa ,,len tak zaprášilo.“
Vedeli ste, že...
- Prvé zmienky o chlebe pochádzajú spred 30 000 rokov.
- Moderná verzia krájaného chleba vznikla v roku 1930. Ako prvý ho ponúkol WonderBread.
- Priemerný Slovák zje 35 kg chleba ročne.
- V Egypte ho používali ako druh meny a cenili si ho natoľko, že si ho so sebou brali aj do hrobu.
- Chlieb je našou neoddeliteľnou súčasťou. Sám osebe je zdraviu prospešná potravina, aj keď tu platí, že všetkého veľa škodí.
- Ak chcete vaše dieťa ochrániť pred akoukoľvek chorobou a veríte receptom starých mám, dajte im do postieľky oschnutý kúsok chleba.
,,Chlieb náš každodenný, daj nám dnes.“
05. 10. 2020 ,,Svetový deň úsmevu"
Tento deň je určený na dobré skutky, dobrú náladu a na pochopenie sily úsmevu, ktorý robí naše dni krajšími.
Úsmev nestojí nič a dáva mnoho. Obohacuje toho, kto ho prijíma a neochudobňuje toho, kto ho daruje. Trvá iba chvíľu, ale spomienka naň nikdy nevymizne z tvojej mysle. Úsmev vytvára v domove šťastie, v starostiach je oporou a je nádherným znamením priateľstva. V únave prináša odpočinok, v znechutení vracia odvahu, v zármutku je potešením a pre každú bolesť prirodzeným liekom. Je dobré, že ho nemožno kúpiť, ani ho ukradnúť, pretože má hodnotu okamihu, kedy je darovaný.
Daný svetový deň sme oslávili tradične ,,Kruhom rozhovorov“, pričom sme sa snažili, aby nám úsmev neschádzal z pier. Tváričky so šibalskými očkami ešte zdvojnásobila žltá farba oblečenia detí- farba smajlíka. Spoločne sme si vytvorili pojmovú mapy, na základe ktorej možno tvrdiť, že: Úsmev je prejavom radosti, šťastia, úspechu, spokojnosti a sebavedomia. Úsmevom nikdy nič nepokazíš, ale naopak si ním otvoríš cestu k ostatným. Keď sa na niekoho usmeješ, je naozaj veľmi nepravdepodobné, že by ti ten úsmev neopätoval naspäť. A presne tak - úsmev od ostatných je to, čo potrebuješ na to, aby si cítil radosť, lásku a ľudské teplo.
Každý jeden žiačik triedy 2.A si pre svojich spolužiakov pripravil veľa vtipov a vtipných príhod, ktoré boli zárukou nášho úsmevu po celý deň. A potom sa rozbehli roznášať úsmev do každej jednej triedy primárneho vzdelávania. Každého jedného žiačka obdarovali medailou smajlíka. Po prvý krát pár odvážlivcov predniesla v školskom rozhlase reláciu tematicky venovanú danému dňu. Tvorivé pracovné listy nechýbali ani tento slávnostný deň úsmevu- spoločne sme cez tajničky a prešmyčky zopakovali základné vedomosti z predmetov Slovenský jazyk a literatúra a z predmetu Matematika. Samozrejme nemohla chýbať ani pesnička. Pieseň ,,If you´re happy“ na hodine anglického jazyka a pieseň ,,Úsmev“ od skupiny Modus sa niesla celou triedou 2.A.
Spoločne sa budeme snažiť o dodržiavanie motta dňa: ,,Kto sa usmieva, stáva sa slnkom, pretože tým dáva svetlo i teplo. Láskaví ľudia môžu zmeniť svet.
28. 09. 2020 ,,Svetový deň srdca a dobrosrdečnosti s triedou 2.A"
Pôvodom sa slávenie daného dňa datuje do roku 2000, kedy sa vo väčšej miere poukázalo na dôležitosť povedomia a propagácie zdravého životného štýlu s dôrazom na formovanie srdca i v oblasti dobrosrdečnosti. Oficiálne sa tento svetový deň slávi 24.septembra, my sme si tento deň a jeho význam pripomenuli v pondelok 28.septembra 2020.
Úvodom tohto dňa sme so žiakmi 2.A viedli rozhovory s praktickými ukážkami o funkciách srdca, o jeho stavbe i o najlepších prostriedkoch a aktivitách v oblasti starostlivosti. Už vieme, že mať zdravé srdce znamená, že sa oň musíme starať. Napríklad tým, že nefajčíme, nekonzumujeme nadmerné množstvo alkoholu, vyhýbame sa tučným jedlám, prejedaniu sa, čiže obezite. Že si svoje srdce pravidelne zaťažujeme primeraným pohybom a športom, že sa vyhýbame stresom a konfliktom, neprimeranej psychickej a fyzickej záťaži. A napokon, že si sledujeme hladinu cholesterolu i cukru v krvi a výšku krvného tlaku u lekára. Len vtedy, ak tieto odporúčania začneme brať vážne, budeme mať toto prípadné ochorenie pod kontrolou.
So srdcom súvisí aj prejav dobrosrdečnosti. ,,Ani miesto, na ktorom sa nachádzame, ani zovňajšok nerobia ľudí šťastnými. Šťastie prichádza zvnútra, z toho, čo človek cíti sám v sebe.“ Dobrosrdečnosť – slovo zložené z dvoch. Môžeme mu rozumieť aj „mať dobré srdce“. O kom sa hovorí, že „má dobré srdce“? O človeku, ktorý vie pochopiť, o človeku, ktorý vie pomôcť, o človeku, ktorý je „človekom“ v každej situácii.
Spoločne sme vypracovávali tvorivé pracovné listy v danej tematike, či už v oblasti slovenského jazyka alebo matematiky. V skupinách lúštili tajničky a krížovky, samozrejme sme nezabudli ani na pexesá. Zamerali sme sa na vytvorenie špeciálnych receptov priateľstva, v ktorých nemohli chýbať ingrediencie ako múdrosť, úprimnosť, dobroprajnosť, či láska, ochota pomáhať, priateľskosť a šťastie. Joj, veru to len tak u nás v triede rozvoniavalo a hrialo pri srdiečku. Samozrejme nemohla chýbať ani pesnička. Karol Duchoň svojím nádherným hlasom rozjasnil tóny textu ,,Mám ťa rád.“
Každý deň stretávame takých ľudí. Usmievajú sa na nás v obchodoch, električkách, autobusoch, podajú nám pomocnú ruku, keď to potrebujeme, sú k nám empatickí, keď sa nám stane niečo nepríjemné, či zlé. Často si ich prítomnosť ani neuvedomíme, často si ich nevšimneme, najmä vtedy, keď sa nám darí, keď si myslíme, že sa nám nič zlé nemôže prihodiť. Ale keď sme smutní, keď prídu ťažkosti, keď sa nám nedarí, keď situáciu nevieme zvládnuť sami, sú pre nás ako soľ – prepotrební, nenahraditeľní. Vtedy pocítime, kto je k nám láskavý, prajný, vtedy pocítime, kto nám nezištne podáva ruku – dobrosrdečný človek.
13. 09. 2020 ,,Deň pozitívneho myslenia a čokolády"
Pôvodom sa slávenie daného dňa datuje do roku 2003, kedy sa vo väčšej miere poukázalo na priaznivé účinky optimistického pohľadu na svet i na priaznivé účinky čokolády na vylepšenie nálady a myslenia. Keďže dátum 13.9.2020 pripadol na nedeľu, my sme si tento deň a jeho význam pripomenuli v pondelok 14.septembra 2020.
Tento deň sme v triede 2.A oslávili s úsmevom na tvári a s najobľúbenejšou sladkosťou na svete- čokoládou. Pozitívne myslenie vedie k pozitívnym akciám a krokom, ktoré samozrejme vedú k pozitívnym výsledkom. Hlavnou myšlienkou daného dňa bolo zvýšiť povedomie o potrebe pozitívneho myslenia s ohľadom na zdravie a život človeka.
Spoločne sme viedli rozhovory a prezentovali skupinové i individuálne projekty o rôznych druhoch čokolád, t. j. mliečnej, horkej, bielej, ochutenej....o ich blahodarnom a pozitívnom účinku na zdravie človeka- samozrejme, keď sa konzumujú v prijateľnej miere. Niektorí malí experti vytvorili aj svojho čokoládového maskota, ktorý okrem krásneho vyšívaného úsmevu prezentoval aj vytvorenú báseň: ,,Čokoládu veľmi ľúbim, za odmenu si ju kúpim. Preto teda v dnešný deň, všetkým Vám ju venujem!“ Samozrejme, v tejto chvíli nemohla chýbať ochutnávka čokolád. Musím napísať, že jej vôňa vyčarovala úsmev a pohodu na každej jednej detskej tváričke.
Nezabudli sme ani na učenie. Spoločne sme pracovali s textom o zdravej strave, o blahodarných účinkoch čokolády, ale aj o problémoch, ktoré spôsobuje jej nadmerná konzumácia. Tvorili sme slová, skladali vety, hľadali správne tvary, či riešili zaujímavé čokoládové slovné úlohy. Na záver dňa, sme aj rozhýbali svoje hlasivky i svaly spevom a tancom pri piesni S. Martausovej ,,Čokoláda.“
JESEŇ je krásna .....
Každé ročné obdobie je niečím výnimočné. Jeseň je zaujímavá svojou pestrosťou. Tú sme sa snažili zachytiť aj v našich prácach na hodinách výtvarnej výchovy a pracovného vyučovania na ročníkoch 1.- 4. Deti v školskom klube tiež nezaostávali a so svojimi pani vychovávateľkami vytvorili nádherné diela. Pozrite si ich v galérii a určite nám dáte za pravdu.
02. 09. 2020 ,,1.A vo svoj prvý deň"
Dňa 2. septembra sa opäť otvorili školské brány, i keď tohto roka trochu netradične...
Po rannom meraní teploty a dezinfekcii mohol s prváčikom vojsť do triedy len jeden zákonný zástupca. Do prvého ročníka nastúpilo 16 detí, z toho 10 dievčat a 6 chlapcov. Deťom a rodičom sa prihovoril p. riaditeľ, ktorý prváčikov privítal a poprial im veľa úspechov v prvej triede, radosti pri získavaní nových školských zážitkov. Potom nasledovalo slávnostné pasovanie detí za žiakov našej školy. Zároveň si po prvýkrát zazvonili na zvonček a dostali slávnostný diplom, medailu aj sladkosť. Nasledoval sľub, v ktorom deti sľúbili, že budú dobrými žiakmi, ktorí si budú svedomito plniť svoje povinnosti. Na laviciach ich čakal Šlabikár, o ktorom sa hneď naučili prvú básničku. Na počítadle si vyskúšali rátanie do desať. Detičky boli veľmi šikovné a odvážne. Veríme, že do školy budú chodiť s radosťou a prajeme im veľa chuti a trpezlivosti pri osvojovaní nových vedomostí...